צחוק והלבנת שיניים/רשת דרכא

[פעילות מתוקשבת] ביחידה מתברר ערך השמחה בחג הפורים ובכלל, בעזרת הלכות מגילה ויום טוב, מתוך משנה תורה של הרמב"ם.

קרא עוד  

סליחה על השאלה? אילו היית אחת מן הדמויות במגילה/רשת דרכא

התנסות במשחק קלפים א-סינכרוני, בהשראת תוכנית הטלוויזיה המצליחה "סליחה על השאלה". חלק א: שאלות כלליות פורים חלק ב: שאלות על פי מגילת אסתר, במהלכו עונה התלמיד/ה על שאלות כאשר הוא נכנס לדמותן של דמויות המופיעות במגילת אסתר.

קרא עוד  

מסיכות על הפנים! חקו את ההבעה שבתמונה/רשת דרכא

[פעילות מתוקשבת] התנסות בחלון ההבעות: המשתתפים בוחרים מספר בו תופיע הבעת פנים וצריכים 1. לחקות את הבעת הפנים המופיעה בגלגל. 2. לנסות ולתאר מה התרחיש הסיטואציה שלכך נוצרה התגובה.

קרא עוד  

"כל העולם במה וכולנו שחקנים"/רשת דרכא

התנסות בכלי Teaming כדי להמחיש את הכוח של המסכה על התנהגות האדם.

קרא עוד  

סרטונים לפורים

סרטונים קצרים על פורים ומגוון נושאים הקשורים לחג הפורים

קרא עוד  

קישור לאתרים ולפעילויות בנושא פורים

קישור לאתרים ולפעילויות בנושא פורים

קרא עוד  

אלבום פורים העולמי שלנו/בית התפוצות

[פעילות מתוקשבת] אוסף תמונות של תחפושות היסטוריות, מסודר על פי שנים ונושאים/ אתר בית התפוצות - מוזיאון העם היהודי

קרא עוד  

סיור וירטואלי בשושן הבירה/תנך הרצוג

[פעילות מתוקשבת] באמצעות כלי המפות שבאתר התנ"ך, נסייר בשושן שבאירן, נראה את העתיקות, ונדמיין בעזרתן איך נראה ארמון אחשוורוש וגינת הביתן, ומה ניתן ללמוד מכך על סיפור המגילה.

קרא עוד  

בחירה, גורל, או מקרה?/תרבות il

[פעילות מתוקשבת] האם האדם הוא ריבון למעשיו? האם האדם יכול לשנות את העתיד, לתכנן באופן מושכל את חייו ולהוציא לפועל את תכניותיו? שאלות אלו עשויות לעצב במידה רבה את השקפת העולם ואת אורח החיים שלנו, והתשובה להן תקבע את אופן קבלת ההחלטות שלנו בתחומים רבים. בחג הפורים, שבו פעלו מרדכי ואסתר במטרה לשנות את הפור (הגורל) שהפיל המן הרשע, אנו מציינים התנגשות בין תפיסות מנוגדות בנוגע לשאלה זו.

קרא עוד  

להנהיג את עצמי בעצמי-במקום שאין איש היה אישה/טבע עברי

[פעילות בכיתה] מערך השיעור מתמקד בהשוואה בין מנהיגותו של המן-שבאה להרע ולהרוס את העולם, לבין מנהיגותם של מרדכי ובעיקר של אסתר הצעירה-שלמרות הסכנה מוכנה להסתכן ולהיות המצילה של בני עמה. בשיעור שובצו מספר קטעים ממגילת אסתר-ניתן לקצר או לדלג על חלקם, בהתאם ליכולת של המשתתפים.

קרא עוד  

שתיית אלכוהול בפורים/תרבות il

[פעילות מתוקשבת] בשיעור זה נשתמש במצוות המשתה בפורים "עד דלא ידע בין ארור המן לברוך מרדכי" כמניע לדיון עם התלמידים על שתיית אלכוהול בכלל ובמסיבות הפורים בפרט, על המניעים לשתייה ועל הסכנות הכרוכות בה.

קרא עוד  

ושתי ואסתר-תהיי יפה ותשתקי?/טבע עברי

[פעילות מתוקשבת] מערך שיעור- מגילת אסתר נקראת על-שמה של אישה אמיצה וכוללת בתוכה כמה דמויות נשיות וכמה התייחסויות לנשים: ושתי ויחסו של אחשוורוש אליה ואל כל יחסי נשים וגברים בממלכה, בחירת המלכה החדשה אסתר, מקומה של המלכה הנבחרת בחצר המלכות והמוטיב ששב וחוזר במגילה : מוטיב המסכה – מה שנראה מבחוץ ולעומתו, מה שקורה בפנים.

קרא עוד