
פיתוח המערך : מאיר אביטן - רשת דרכא
קבצים להורדה :
2. קובץ מצגת PPS להורדה
ערכת קלפים – היכרות
מי אני? ומה אני!

מדריך למורה
קלפים עם שאלות להיכרות וגיבוש
על הערכה
ערכת הקלפים כוללת 30 קלפים עם תמונות ושאלות אישיות שנועדו להכיר את תלמידי הכתה או הקבוצה. כל קלף מציג שאלה אישית, והתלמידים מתבקשים לענות עליה. אם תלמיד מתקשה, הוא יכול להשתמש בשאלות המנחות בצד השני של הקלף. בסיום, התלמיד יכול להעניק את הקלף לחבר קבוצה כדי לשמוע את תשובתו. הקלפים מסייעים בהיכרות וגיבוש הקבוצה, מאפשרים שיח רגשי ודיאלוג, ומפתחים תקשורת המעודדת אנשים להיפתח ולחשוף את עצמם.
המשחק מסייע ביצירת קשרים חברתיים חזקים, מאפשר לתלמידים לגלות תחומי עניין משותפים, ומעודד פתיחות וכנות.
רקע – היכרות באמצעות סדרת שאלות
הפעילות מבוססת על סדרת שאלות פתוחות שמטרתן לעודד את התלמידים לשתף חוויות אישיות, תחביבים, חלומות ורצונות. כל תלמיד בוחר קלף עם תמונה, עונה על השאלה המתאימה לתמונה ומשתף סיפורים אישיים הקשורים לנושא. באמצעות שאלות כמו "איזה צעצוע אהבת בילדות?", "מה השיר הכי אהוב עליך?" או "מי הגיבור/ה שלך?", התלמידים נחשפים למידע חדש ומעניין על חבריהם לכיתה. הפעילות מעודדת דיאלוג פתוח, מחזקת קשרים חברתיים ומסייעת ביצירת תחושת שייכות בקבוצה.
פעילות זו מתאימה במיוחד לתחילת שנת לימודים, ליצירת גיבוש בכיתה חדשה או לקבוצה שזקוקה לחיזוק הקשרים החברתיים בין חבריה.
מטרת הפעילות:
מטרת הפעילות היא לקדם היכרות וגיבוש בין תלמידים בקבוצה חדשה, באמצעות שיתוף חוויות אישיות ותחומי עניין. הפעילות מאפשרת לתלמידים להכיר אחד את השני לעומק, ליצור קשרים משמעותיים ולבנות אמון בתוך הקבוצה. דרך השאלות האישיות והתשובות הפתוחות, התלמידים מגלים תחומים משותפים, לומדים להעריך את השונות והייחודיות של כל אחד, ומפתחים תחושת שייכות וקהילתיות. הפעילות מעודדת תקשורת פתוחה ומכבדת, מחזקת כישורים חברתיים, ומסייעת ביצירת סביבה כיתתית תומכת ומכילה, שבה כל תלמיד מרגיש מוערך ובעל ערך.
הכנות:
קלפים עם תמונות המתאימות לכל אחת מהשאלות.
השתמשו בזום אן בלוח הכיתה והעלו את הקובץ המצורף (הורידו אותו למחשב )
מהלך הפעילות:
הקדמה:
הסבירו לתלמידים את מטרת הפעילות – להכיר זה את זה טוב יותר ולהתחבר באמצעות שיתוף חוויות וזיכרונות. הדגישו שהמשחק נועד ליצור גיבוש חברתי ולחזק את הקשרים בין התלמידים.
בחירת קלף:
כל תלמיד בוחר קלף אחד בלבד בכל סיבוב הגלגל . לאחר שהתלמיד ענה על השאלה, הוא יכול לבחור שאלות נוספת מהשאלות שנמצאות ליד הקלף.
שימו לב! אם תלמיד לא מצליח לענות על השאלה המרכזית, הוא יוכל להיעזר בשאלות המנחות המופיעות במצגת
חשוב להקשיב בתשומת לב ולכבד את תשובות התלמידים האחרים. כל תלמיד יענה על השאלה ב-2-3 דקות כדי לאפשר לכל תלמיד להשתתף.
ניתן לבחור קלף ע"י הגלגל הבוחר אקראי או לבחור מספר בין 1-30
שלבי הפעילות
שלב ראשון: בקשו מכל תלמיד לבחור קלף ע"י 2 האופציות.
שלב שני: התחילו עם תלמיד אחד ובקשו ממנו לתאר את התמונה שבחר ולקרוא את השאלה המתאימה. התלמיד יענה על השאלה ולאחר מכן ישאל שאלה נוספת מהשאלות המופיעות בצד השני של הקלף.
אפשרות שלב שלישי: עברו לתלמיד הבא ובקשו ממנו לעשות את אותו הדבר או לעבור לשלב רביעי.
שלב רביעי: המשיכו בסבב עד שכל התלמידים ענו על השאלות ושיתפו את חבריהם.
סיכום הפעילות
בסוף הסבב, בקשו מהתלמידים לשתף מה הם למדו על חבריהם.
ערכו סבב קצר בו כל תלמיד יאמר משהו חדש שלמד על חבריו לכיתה.
סיימו את הפעילות בהדגשת החשיבות של הכרת חברים לעומק ויצירת קשרים חזקים בכיתה.
שאלות לדיון
איך הרגשתם במהלך הפעילות?
האם למדתם משהו חדש ומעניין על חבריכם לכיתה?
איך אתם מרגישים עכשיו אחרי הפעילות?
איך היכרות כזו יכולה להשפיע על היחסים בכיתה?
טיפים למורה
עידוד: עידדו את התלמידים לשתף ולהיות פתוחים.
דוגמה אישית: התחילו בעצמכם ושיתפו דברים אישיים כדי לתת דוגמה לתלמידים.
סבלנות: היו סבלניים ושימו לב לכל תלמיד, אפשרו לכל אחד את הזמן והמקום לשתף.
יצירת אווירה נוחה: דאגו לאווירה נעימה ומקבלת כך שכל תלמיד ירגיש בנוח לשתף.
.
שימוש בערכת הקלפים למצבים הבאים:
היכרות, גיבוש, פיתוח שיח, סיכום ופרידה פעילות היכרות, 'שבירת קרח' ומבוכה של תחילת מפגש, גיבוש קבוצה, התבוננות פנימית, הצפת חוזקות וחולשות, פתיחת שיח בקבוצה, הפעלת חשיבה יצירתית, מסע אישי, ישיבת צוות, סדנה, דיון במשבר, שיתוף בין אנשים, סיכום ופרידה.
טיפים' לפני שיוצאים לדרך... לפני שמחלקים את הקלפים, חושבים לרגע. קראו את ה'טיפים' להצלחה!
- עבודה בקלפים מתאימה הן לעבודה יחידנית והן לעבודה קבוצתית.
- בערכות הקלפים יש קסם: כל אדם רואה בהן משהו אחר, וזה מצוין. למעשה, זה בדיוק הרעיון - לחשוף דברים שלא תמיד ניתן לבטאם במילים.
- אין קלף נכון או לא נכון; הבחירה היא תמיד סובייקטיבית וקשורה למצב הנוכחי של חבר הקבוצה. לכן גם הפרשנויות לאותו הקלף הן אין-סופיות, ואין לבטל דברי אחרים.
- שימוש חוזר בערכת קלפים מאמן את חברי הקבוצה בפיתוח שיח ובסיוע לביטוי עצמי בקבוצה. ככל שתתמידו, הקבוצה תצליח יותר להיות דינמית ופתוחה.
- היו רגישים, אפשרו זרימה. אם לא התחברתם לקלף שבחרתם/קיבלתם, אפשרו בחירה של קלף נוסף, אך עודדו שיח משולב על הקלף הראשון והשני; מן הסתם, בקלף הראשון מסתתר משהו מעניין!
- תהליכי העבודה בקלפים מאפשרים בחירה של הקלף, אך לעיתים מומלץ לפעול על דרך הנסתר, הרמת קלף הפוך כלשהו או שילוב של קלף גלוי וקלף נסתר.
- כן, לא תמיד לכולם מתאים משחק קלפים (קלפי אימון), וישנן קבוצות שלוקח להן זמן רב עד אשר הן נכנסות לתהליך. עם זאת, מומלץ לא לוותר בנקל; יש לאפשר התנסות ו'לחמם' את הקבוצה ללמידה אחרת. אם ייווצרו קשיים בשימוש בקלפים, ותרו עליהם. אל תקיימו את הפעילות בכל מחיר!
- מומלץ, במיוחד בקבוצות אשר אינן מכירות את הכלי, שהמנחה ייתן את ההוראה ואחר כך ידגים בעצמו למה הוא מתכוון. בכך נסייע למשתתפים שאינם מורגלים בסגנון זה להבין טוב יותר מה עושים.
להלן השאלות המופיעות בערכת הקלפים
רשימת השאלות העיקריות המופיעות במרכז הקלף
(שימו לב קיימות שאלות מנחות בצדו השני של הכרטיס)
מס | השאלה והמילים המודגשות |
1 | מה הצעצוע שהכי אהבת כשהיית ילד/ה קטן/ה? |
2 | מה הדבר הראשון שחשבת עליו בבוקר? |
3 | מי גיבור/ת הילדות שלך ? |
4 | ספר/י על דבר אחד שלא יודעים עליי |
5 | חלום שיש לך ועוד לא הגשמת |
6 | המשפט שאומרים עליי או לי הכי הרבה ! |
7 | מה השיר שאת/ה הכי אוהב/ת ? |
8 | אילו היית זוכה לעוד שעה נוספת ביום, מה היית עושה ? |
9 | ספר/י על דבר טוב שקרה לי השבוע |
10 | עם מי היית רוצה לשבת לכוס קפה? (דמות מהתנ"ך או דמות מחיי היום יום) |
11 | אירוע משמח שהיה לך באחרונה |
12 | אדם מעניין שפגשת בתקופה האחרונה |
13 | דבר שאני הכי אוהב/ת לעשות |
14 | הדבר שהכי מסקרן אותי |
15 | אם היו עושים לך מסיבת הפתעה, מה הדבר שהכי ישמח אותך? |
16 | מה אעשה כשאהיה גדול/ה |
17 | על מה אני לא מוכן/ה לוותר |
18 | איזה חפץ הכי חשוב לך מהבית, מביה"ס ? |
19 | מה הצבע שהכי מתאר אותך? |
20 | שולחים אותך לאי בודד ואת/ה יכול/ה לקחת שלושה דברים, מה היית לוקח/ת? |
21 | מה המשחק הכי אהוב עליי? |
22 | אם היית יכול להתחלף ליום אחד עם מישהו אחר עם מי היית מתחלף? |
23 | אילו היית פוגש /ת בדג זהב והיה יכול להגשים לך משאלה מה היית מבקש/ת ? |
24 | ראש הממשלה ביקש ממך לחוקק חוק ? איזה חוק היית רוצה לחוקק? |
25 | מה משמעות השם שלך או כינויי החיבה? |
26 | מה הדבר הכי חשוב לך בחיים כעת? |
27 | מה אני רוצה שידעו עלי כאן? |
28 | אילו יכולת לחזור לעבר? לאן היית רוצה לחזור? לאיזה אירוע? |
29 | מה התכונה הכי בולטת שלך? |
30 | בשעת משבר מי האדם הראשון שתתקשר אליו? |